Nawodnienie organizmu

Nawodnienie organizmu

Woda to najtańszy lek świata!

To dlatego, że wiele problemów zdrowotnych, czy dolegliwości bólowych spowodowanych jest odwodnieniem. Woda usprawnia pracę wszystkich narządów, układów i komórek w naszym ciele.

 

Prawidłowe nawodnieni wpływa m.in na:

  • Naturalny detoks. Usprawnia procesy oczyszczania organizmu z toksyn, wydalając je z moczem i potem. Wpływa to korzystnie na pracę nerek.

  • Usprawnia pracę układu pokarmowego – ułatwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, podkręca metabolizm, poprawia pracę jelit, zapobiega zaparciom.

  • Woda i zawarte w niej elektrolity usprawniają pracę układu krążenia i pozwalają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

  • Woda ma ogromny wpływ na kondycję (jędrność, nawilżenie i napięcie) skóry. Dobrze nawodniony organizm to także mniej widoczny cellulit i zmarszczki.

  • Mózg i komórki nerwowe też uwielbiają wodę. Usprawnia ich pracę, procesy myślowe, koncentrację i pamięć.

  • Reguluje temperaturę ciała.

Przed czym jeszcze może nas uchronić nawadnianie organizmu?

  • Ból kręgosłupa – odwodnione krążki międzykręgowe tracą zdolności regeneracyjne, a dodatkowo słabo ochraniają kręgi przy ruchach i przenoszeniu ciężarów, dlatego są bardziej narażone na urazy i choroby funkcjonalne (dyskopatia, zwyrodnienia stawów kręgosłupa).

  • Ograniczona ruchomość stawów, stany zapalne, zwyrodnienia – woda to „smar” w przestrzeni stawowej. Odwodniona chrząstka stawowa traci swoje zdolności amortyzacyjne w trakcie wykonywania ruchów, co zwiększa ryzyko pojawienia się stanów zapalnych, urazów i w przyszłości choroby zwyrodnieniowej.

  • Dysfunkcje mięśniowe – mięśnie w większości to woda. Jej deficyt powoduje osłabienie, zmęczenie mięśni, ograniczenie ich funkcji, a także wydłużenie procesów rekonwalescencji.

Gdy zaczyna Ci brakować sił, albo boli Cię głowa w pierwszej kolejności sięgnij po szklankę wody.

Nasz organizm zaczyna odczuwać skutki odwodnienie już przy minimalnej utracie wody.

 

Pamiętaj

Nie nawadniaj się „na zapas”. Organizm nie ma zdolności magazynowania płynów.

Pamiętaj o piciu wody w małych ilościach regularnie przez cały dzień.

Najlepszymi ‘nawadniaczami’ są woda mineralna, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne i herbaty ziołowe.

 

Z życia wzięte:

Od kiedy zaczęłam pilnować ilość wypijanej wody w ciągu dnia, zauważyłam u siebie następujące różnice: spadek ciśnienia tętniczego (z około 130/90mmHG, na 120/80mmHG), nawilżona skóra (wcześniej z tendencją do przesuszania), redukcja cellulitu, zwiększony poziom energii i zmniejszenie senności.

To co, czas na łyk wody?

Dodaj komentarz

Zobacz także

Moje social media

Poznaj mnie

Masaż Kobido Opole

Cześć, jestem Julia Witek i moja przygoda z masażem rozpoczęła się prawie 9 lat temu, kiedy byłam jeszcze na studiach.

Chociaż jestem magistrem fizjoterapii, to zawsze czułam, że z masażem mi najbardziej po drodze, dlatego postanowiłam, że połączę pracę z moją największą pasją.

Po ukończeniu studiów miałam okazję pracować w renomowanym salonie SPA w Opolu. Szkoliłam się również podczas prywatnej praktyki, aby stale doskonalić swoje umiejętności i poznać nowe techniki masażu.

Moimi zainteresowaniami są także zdrowy styl życia i psychologia, co chętnie wykorzystuję, aby pomóc klientom w odzyskaniu równowagi i zdrowia.