Ciekawostki ludzkiego ciała

Ciekawostki ludzkiego ciała

Niezwykłe ciekawostki o ludzkim ciele, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

 

1. Mięśnie

Najdłuższy – mięsień krawiecki – mięsień uda. Ma około pół metra.

Najkrótszy i zarazem najmniejszy mięsień – mięsień strzemiączkowy – znajduje się w uchu środkowym. Można go porównać do rozmiarów ziarna ryżu.

Największy – mięsień pośladkowy wielki (ma około 3-4cm grubości).

2. Kości

Kość udowa jest najdłuższą (1/4 długości naszego ciała) i najcięższą kością naszego szkieletu.

3. Język

Jeżeli porównamy stosunek siły do wielkości, język jest najsilniejszym mięśniem w organizmie człowieka. Co ciekawsze, jest on połączony z naszym ciałem tylko z jednej strony.
Podobnie jak linie papilarne, odcisk języka jest unikalny dla każdego człowieka.

4. Serce

Biorąc pod uwagę w pełni zdrowy narząd – serce, to jedyny mięsień w naszym organizmie, który się nie męczy. Mięsień poprzecznie prążkowany serca pracuje niezależnie od naszej woli i bez przerw przez całe życie.

5. Krew

W układzie krążenia dorosłego człowieka jest 4-6 litrów krwi.

6. DNA

Całkowita długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów. Gdyby rozwinąć genom człowieka, miałby on mniej więcej taką samą długość, co 70 podróży z Ziemi do Słońca i z powrotem. Zapisany w formie tekstowej zająłby 400 tomów encyklopedii.

7. Nerw wzrokowy

Też kichacie jak patrzycie na światło i zastanawialiście się dlaczego? Otóż nerw wzrokowy przebiega niedaleko nerwu, który kontroluje śluzówkę nosa. Gdy bodziec świetlny stymuluje nerw wzrokowy, przebiegające obok nerwy mogą odebrać to jako sygnał podrażnienia nosa i wywołać reakcję układu oddechowego.

8.Kości u dzieci i dorosłych 

Gdy się rodzimy, mamy około 270 kości. Dorosły człowiek ma 206. Dlaczego? Część kości z czasem się zrasta, tworząc większe, jednorodne elementy naszego szkieletu. Przykład: kości czaszki.

9. Szkielet

Średnia waga ludzkiego szkieletu to 10kg u kobiet i 12kg u mężczyzn.

10.Szkliwo

Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu, i jako jedyna tkanka w naszym ciele, nie regeneruje się.

11. Bakterie

Według najnowszych informacji nasza mikroflora składa się z około 40 bilionów bakterii, które stanowią około 1-2kg naszej masy ciała i znajdują się głównie w jelitach.

12. Mięśnie twarzy

Wiesz co sprawia, że się uśmiechamy? Mięśnie twarzy 😀

Mięśni twarzy jest w sumie około 70, a w całym naszym układzie mięśniowym szacuje się, że jest około 450-500 mięśni i łącznie stanowią około 40% masy naszego ciała.

Dodaj komentarz

Zobacz także

Moje social media

Poznaj mnie

Masaż Kobido Opole

Cześć, jestem Julia Witek i moja przygoda z masażem rozpoczęła się prawie 9 lat temu, kiedy byłam jeszcze na studiach.

Chociaż jestem magistrem fizjoterapii, to zawsze czułam, że z masażem mi najbardziej po drodze, dlatego postanowiłam, że połączę pracę z moją największą pasją.

Po ukończeniu studiów miałam okazję pracować w renomowanym salonie SPA w Opolu. Szkoliłam się również podczas prywatnej praktyki, aby stale doskonalić swoje umiejętności i poznać nowe techniki masażu.

Moimi zainteresowaniami są także zdrowy styl życia i psychologia, co chętnie wykorzystuję, aby pomóc klientom w odzyskaniu równowagi i zdrowia.